עדיין לא מנויים? יש סרטים בחינם!!!

שלום שלום!!!
ראשית, הבלוג שלנו עבר דירה, אז אפשר לעבור לבלוג החדש שלנו בדף הבית: www.meirkids.co.il
דבר שני - גם אם אתם לא מנויים, אתם יכולים להנות מהסרטים החינוכיים שלנו בערוץ מאיר לילדים! מבין כל הסרטים שלנו הפרשנו "תרומה גדולה" של סרטי ילדים לצפייה ישירה בחינם! כנסו: meirkids.co.il/sets/free

4.1.2011

ליקוי חמה

שלום ילדים!
היום, יום שלישי, בשעות הבוקר היו עננים בשמים והשמש לא זרחה. אם שאלתם את עצמכם: למה? התשובה היא שהיה הבוקר "ליקוי חמה". ליקוי חמה מופיע כאשר כדור הארץ, הירח והשמש נמצאים על אותו ציר. המסלולים מצטלבים אחת לשישה חודשים בערך ואירוע זה מכונה עונת הליקויים. בעת מולד הירח (תחילת החודש בלוח העברי), אשר מתרחש במשך עונת הליקויים, הירח מסתיר את השמש, או את חלקה, מעיני צופים הנמצאים על כדור הארץ באזור מסוים. ליקוי מלא מתרחש במקום כלשהו על פני כדור הארץ בממוצע כל 18 חודשים, וכל נקודה על פני כדור הארץ תזכה לליקוי חמה מלא אחת ל-370 שנה. לפחות פעמיים בשנה (ולא יותר מחמש) מתרחש ליקוי חמה במקום כלשהו בעולם.

ליקוי חמה מבלבל את תחושת הזמן של בעלי חיים. בעלי חיים, שפעילים ביום, מתנהגים כאילו ירד הלילה: נמלים חוזרות לקינים; ציפורים מתכנסות ללינה; ועדרי צאן ובקר מתחילים לנוע לכיוון מכלאות הלילה. לעומתם, חיות שפעילות בלילה נעשות אקטיביות: צרצרים מתחילים לנגן, ועטלפים מגיחים מהמערות והנקיקים.

לפי הנביא עמוס, ליקוי חמה הוא אות לזעם בורא עולם ומבשר חורבן: "וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, נְאֻם אֲדֹנָי ה', וְהֵבֵאתִי הַשֶּׁמֶשׁ, בַּצָּהֳרָיִם; וְהַחֲשַׁכְתִּי לָאָרֶץ, בְּיוֹם אוֹר. וְהָפַכְתִּי חַגֵּיכֶם לְאֵבֶל, וְכָל-שִׁירֵיכֶם לְקִינָה" (עמוס פרק ח'). גם הגמרא מפרשת את ליקוי המאורות כסימן לכעסו של בורא עולם: "בזמן שהחמה לוקה סימן רע לכל העולם כולו. משל למה הדבר דומה, למלך בשר ודם שעשה סעודה לעבדיו והניח פנס לפניהם. כעס עליהם ואמר לעבדו טול פנס מפניהם והושיבם בחושך...לוקה במזרח סימן רע ליושבי מזרח, במערב סימן רע ליושבי מערב, באמצע הרקיע סימן רע לכל העולם כולו" (מסכת סוכה).
הרב חיים דוד הלוי פוסק בספרו "עשה לך רב" שאין מברכים על ליקוי חמה, אבל אומרים את הפסוק: "ויברך דוד את ה'... לך השם הגדולה והגבורה והתפארת...".


4 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

הוהדעה הזז ממש
מממעעענננייינננתתת!!!

משפ' ניצן אמר/ה...

מעניין מאד..!

אנונימי אמר/ה...

גם אני עשיתי בבית- ספר לקוי חמה וזה היה מאוד מממממממממממממעעעעעעעעעעעעעעעעננננננננננייייייייייייייןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן.

אנונימי אמר/ה...

גם לנו בבצפר נתנו לראות עם משקפיים מוזרים...

הוסף רשומת תגובה

אתם מוזמנים להוסיף תגובה !!!