עדיין לא מנויים? יש סרטים בחינם!!!

שלום שלום!!!
ראשית, הבלוג שלנו עבר דירה, אז אפשר לעבור לבלוג החדש שלנו בדף הבית: www.meirkids.co.il
דבר שני - גם אם אתם לא מנויים, אתם יכולים להנות מהסרטים החינוכיים שלנו בערוץ מאיר לילדים! מבין כל הסרטים שלנו הפרשנו "תרומה גדולה" של סרטי ילדים לצפייה ישירה בחינם! כנסו: meirkids.co.il/sets/free

24.5.2011

יומולדת שמח לעקיבא ארבל

ילדים יקרים,
קוראים לי יעל ואני הבת של עקיבא, החבר המדעי של פולקע. אבא שלי חוגג החודש יום הולדת שישים. לכבוד יום ההולדת אני רוצה לספר לכם על הקשר של אבא שלי עם תחום המדעים, ולסיום – אשמח אם אתם תוכלו לכתוב לאבא שלי על הקשר שלכם איתו ועם הפינה שלו במעבדה של פולקע: אילו פינות אהבתם במיוחד, על מה הייתם רוצים שידבר בעתיד, וגם – אם יש משהו שאולי לא הבנתם... תודה!

אבא שלי היה ילד חכם מאוד: הוא התחיל את בית הספר כבר בגיל חמש, ואז הוא "קפץ כיתה", כך שהוא סיים את בית הספר היסודי בגיל 12 והיו נושאים שהוא בכלל לא למד... ובכלל, כשאבא שלי היה ילד, ילדים לא למדו את נושא המדעים כמו שלומדים היום. לשיעור המדעים קראו שיעור "טבע" והיו לומדים בו בעיקר על צמחים ועל בעלי חיים. אף אחד לא חשב שילדים צעירים יכולים להבין חוקים מדעיים מסובכים.

כשאבא שלי היה בן 12,  הוא עבר ללמוד בישיבות. אבל, לא בישיבה תיכונית, כמו שאתם מכירים.  בישיבות שבהן הוא למד, למדו רק מקצועות קודש, בעיקר גמרא. אבל לא למדו בהן מקצועות כמו  מתמטיקה או מדעים.

ולכן, הפעם הראשונה שאבא שלי למד מדעים הייתה כשהוא כבר היה סטודנט באוניברסיטה ואבא לילדות (של ענבל אחותי ושלי). כן, כן! אבא שלי פגש במדעים בפעם הראשונה כשהוא כבר היה בן 24! באוניברסיטה אבא שלי למד להיות מהנדס. כשהוא סיים ללמוד הוא הקים מפעל לאלקטרוניקה. אלקטרוניקה היא טכנולוגיה שבה מייצרים "מעגלים חשמליים" שמראים לחשמל איזו דרך לעבור כדי להפעיל מכשירים חשמליים כמו: רדיו, טלוויזיה, מכונית, ובעצם כמעט של כל מוצר חשמלי. במפעל של אבא שלי ייצרו מעגלים חשמליים למפעלים שונים כמו אלסינט, אלביט והתעשייה האווירית.

אבא שלי היה מהנדס, אבל הוא לא ממש נהנה מהעבודה. הוא חיפש משהו שיהיה גם לנשמה...
יום אחד פנו אליו מהישיבה התיכונית באפרת ושאלו אם הוא יכול למלא מקום של המורה לפיסיקה, שבדיוק יצא למילואים. הוא הסכים לנסות, וכמו שאומרים: "הציץ ונפגע".

אבא שלי שהוא כנראה מורה מלידה – מצא את עצמו בגיל 40! (אתם מכירים עוד מישהו עם אותו שם ששינה את חייו בגיל ארבעים?)

כשאבא שלי נעשה מורה למדעים הוא גילה דבר מעניין. הוא שם לב שלתלמידים קשה להבין את החוק המדעי, אם הם רק קוראים עליו בספר. הוא הבין שהם צריכים הדגמה, הם צריכים ממש לראות איך החוק המדעי פועל, כדי שהם יבינו אותו. למשל, כשאבא שלי רצה ללמד תלמידים שהעולם שלנו כמעט אף פעם לא ריק, ושיש סביבנו כל הזמן אוויר, הוא הראה לתלמידים את ההתנסות הבאה:
הוא הביא בקבוק קולה לכיתה ומזג לילדים את כל הקולה שהייתה בתוכו. ואז הוא שאל את הילדים: "מה יש עכשיו בבקבוק"? הילדים ענו: "כלום". אז אבא שלי שאל: "אם אין בתוך הבקבוק כלום, אתם חושבים שיהיה שם מקום לכדור קטן מנייר?" הילדים ענו: "בטח". אז אבא שלי גלגל פיסת נייר לכדור קטן, העמיד את בקבוק הקולה לרוחב, הניח את כדור הנייר על הפיה ונשף עליו חזק כדי להכניס אותו לתוך הבקבוק.

ואתם יודעים מה קרה? כדור הנייר עף החוצה!
אתם יודעים למה? כי הבקבוק היה מלא באוויר, וכשנשפנו לתוכו, הכנסנו פנימה עוד אוויר. נהיה צפוף ולחוץ בפנים – נוצר "לחץ אוויר". האוויר הלחוץ השתחרר החוצה, ובדרכו – הוא העיף גם את כדורון הנייר.
אני מציעה לכם לנסות בעצמכם...
רוצים עוד דוגמה? כשאבא שלי רצה ללמד את התלמידים שלו מהו "מרכז הכובד" – שזוהי הנקודה שבה חפצים נמצאים בשיווי משקל, הוא לקח.... מטאטא! הוא הניח את האצבעות שלו מתחת לשני הקצוות של מקל המטאטא.

המטאטא היה יציב, אבל – איפה בדיוק מתרכז כל הכובד שלו? איפה נקודת שיווי המשקל שלו? אבא שלי התחיל לקרב את האצבעות זו לזו עד שהם נפגשו בנקודה אחת – לא באמצע המטאטא! – וזוהי נקודת שיווי המשקל של המטאטא. תנסו בבית ותמצאו גם אתם איפה נמצאת הנקודה הזו.
אחרי כמה שיעורים, כשאבא שלי ניסה ללמד את התלמידים שלו חוקים מדעיים מסובכים יותר, הוא גילה שהחפצים שיש בכיתה (כמו בקבוק קולה, נייר ומטאטא) כבר לא מספיקים לו. הוא
גילה שהוא צריך משחקים מיוחדים שיעזרו לתלמידים להבין את החוקים המדעיים. הוא חיפש בכל מיני חנויות של מורים, ולא מצא משחקים שיתאימו לו. ואז הוא נזכר שהוא בעצמו מהנדס, ושהוא יודע איך לתכנן ולבנות מוצרים טכנולוגיים. וזה בדיוק מה שהוא עשה: הוא התחיל להמציא ולייצר משחקים שעוזרים לילדים להבין מדעים. מ
מש כמו שהם עוזרים לפולקע!

וזה מה שאבא שלי עושה בעשרים השנים האחרונות. הוא מלמד ילדים פיסיקה דרך משחקים. ואני פוגשת הרבה ילדים שמאוד נהנים גם לשחק במשחקים שאבא שלי מפתח, וגם ללמוד דרכם מדעים.

אז אם גם אתם אוהבים את הדרך שאבא שלי מלמד מדעים, בפינה המדעית של פולקע, אני אשמח מאוד אם תכתבו כאן תגובה. אתם מוזמנים לספר מה אתם אוהבים בתכנית, וגם לאחל לאבא שלי יום הולדת שמח.

תודה רבה!
יעל, הבת של עקיבא

15 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

יפההההההההההההההההההההההההההההההההההההה!!!!!!!!! מזל-טוב!

מוריול הצחיקול אמר/ה...

מזלט ענקי!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! חולה על התוכניות ששלך!!

אנונימי אמר/ה...

עקיבא,
בן התוכניות שאהבנו בלטה לחיוב הפרדת גרגירי הברזל מגרגרי האבן.וגם את המשך התוכנית המגנתים בצורת ה'פולקע' שיהיה כרטיס לפולקע.
עקיבע-אם אתה קורא-ואנו מכווים שאתה קורא,אז תכתוב לנו תגובה(אם יהיה לך זמן-יעל תודעי לו לקרוא)
אוהבים פול!!!
#################################################ממנו
משפחת אבן חן-
אבא- מיכאל
אמא-אילה
ואנחנו הילדים הרבים:
אפרת, עדן,נעמה,
אילה, רעיה, תפארת,
טובה, שלומית, מיכל הגאונה
שירה,אורי ונתן(החמוד)
################################################עריכה:רעיה
עריכה משנית:טובה ושלומית
ביצוע:אבא מיכאל,מיכל הגאונה, שירה(שבאה אם תואר אליפות)
################################################################################################################################################################################################
סוף

אנונימי אמר/ה...

הסיפור הזה ממממהההההההההממממממממממםםםםםםםםם!
ואני מאחלת לך עקיבא מזל טוב

ארז גלילי אמר/ה...

מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב!

הדסה, בת ים אמר/ה...

מה??? כל המכונות שהוא מביא למעבדה של פולקע הוא המציא בעצמו?????????
מאד שמחתי לצפות בפינות שבמעבדה עם אבא שלך - עקיבא במיוחד עם הניסויים!!!!!!
דרך אגב
כשקראתי שאבא שלך בן 60 נזכרתי בתוכנית לטוביה התרחש נס, אבל אני בטוחה שאבא שלך לא יודע ל"הפליק" ( לא שחשבתי ש"דוד של טוביה" יודע )
מזל טוב!! ותודה רבה!!

קובי - ערוץ הילדים אמר/ה...

שלום ילדים!
לצפיה בכל הפינות "רגע מדעי" עם עקיבא ב"מעבדה של פולקע", כיתבו את המילה "טכנוקט" בחלונית החיפוש שבאתר "ערוץ מאיר לילדים".
צפיה מחכימה ומהנה!

אנונימי אמר/ה...

אנו אוהבות את כל התוכניות. אתה עזרתה לנו מאוד בלימודים שלנו כגון:יש לאחותי הגדולה שיעור מדעים ולאחותי היה ש.ב במדעים. איך אפשר להפריד אורז
ממגנט?. אני הצעתי לה לראות אתי ערוץ מאיר ואולי נמצא תשובה לשאלה. ובדייוק אז היה את התוכנית על המגנט ולאחותי היה מה לכתוב ב-ש.ב. טוב אז מה שנשאר לי לכתוב שהיה רק במזל-טוב ושתמשיך ללמד ולילמוד .

אוהבים מאוד:שירן-7

אורטל-10

דוד אמר/ה...

מזל טוב!!! תודה רבה על כל התוכניות המרתקות אנחנו מאוד נהנים ממך ומחכימים... יש לך כושר הסברה פשוט מעולה!!!

הילה אמר/ה...

מזל טוב!!!
המון בריאות אושר ושמחה והצלחה בחיים!!
:)

משפ' ניצן אמר/ה...

מזל טוב ע-נ-ק!!!!!
(כתבנו לו בפורום....)

אנונימי אמר/ה...

אני בכיתה ה' והשנה היה לי מיי'צב במדעים ובזכות התוכניות שלך (וגם תרגול של התוכניות וגם לימוד)הצלחתי מעל המשואר!!!!!!

מזל-טוב ע-נ-ק-י!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

אנונימי אמר/ה...

מזל טוב!!!!!!!זה ממש יפה

רעותתת אמר/ה...

יפה! מזזזזזזזזזזזזזזזזזזזל טטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטוב!!!! תהנה ביומולדת!

אנונימי אמר/ה...

מזל טוב!
אני מאוד אוהבת את התוכניות והן מאוד מעניינות!

הוסף רשומת תגובה

אתם מוזמנים להוסיף תגובה !!!