עדיין לא מנויים? יש סרטים בחינם!!!

שלום שלום!!!
ראשית, הבלוג שלנו עבר דירה, אז אפשר לעבור לבלוג החדש שלנו בדף הבית: www.meirkids.co.il
דבר שני - גם אם אתם לא מנויים, אתם יכולים להנות מהסרטים החינוכיים שלנו בערוץ מאיר לילדים! מבין כל הסרטים שלנו הפרשנו "תרומה גדולה" של סרטי ילדים לצפייה ישירה בחינם! כנסו: meirkids.co.il/sets/free

10.8.2011

"אמא' תקני לי" / ראיון עם אמיר וייטמן

פלאפל, גלידה, בריכה והצגה 
עכשיו קיץ והילדים בחופשה. אבא ואמא נתנו לשני הילדים הגדולים שלהם הרבה כסף כדי שהם ילכו לבלות יום שלם. 50 שקל כל אחד! דוד ומשה מתחילים את היום מוקדם ולאחר התפילה הולכים ביחד לבריכה. איזה צחוקים! הכניסה לבריכה עולה 25 ש"ח לכל אחד. דוד ולשמה נהנים מאוד וקונים כל אחד גלידה בחמישה שקלים ושתייה גם בחמישה שקלים. כיף.
אחרי יום מלא בהרפתקאות ובכיף גדול בבריכה, דוד ומשה רעבים והולכים לאכול פלאפל , שעולה 10 ש"ח, ושוב שתייה. והנה, נגמר הכסף ושני האחים רוצים ללכת להצגה בערב! מה עושים? אל תדאג, דוד, אומר משה, נסתדר. נבקש יפה, ובטח האנשים הנחמדים בהצגה ייתנו לנו להיכנס.
כאשר הם הגיעו לכניסת ההצגה, למרות התחנונים שלהם, התברר שבלי כסף, אי אפשר להיכנס!
שני האחים היו מאוד מאוכזבים ובכו הרבה אבל הם למדו את הלקח: לכל דבר צריך תקציב וכשאין כסף, אז אין כסף ואי אפשר לקנות יותר!

בזמן האחרון עלה בפורום של ערוץ הילדים דיון בנושא "עבודה בחופשה". היה שירשור ארוך והרבה תגובות של גולשים וגולשות באיזה עבודה כדאי לעבוד. גם דמי כיס וכסף לביזבוזים זה נושא שעולה ומעסיק את הילדים בחופש. אפילו אסי בסדרת הקייטנה חיפש דרך להשיג כסף כדי שיוכל לממן את כל האטרקציות. ולכן אנו מארחים בבלוג את אמיר וייטמן, שעובד בארגון "פעמונים", ארגון שמטרתו לעזור למשפחות שנקלעו למצוקה כלכלית, וללמד אותם איך לנהוג באחריות ולצאת מהמצוקה.

תוכניות של "ערוץ מאיר לילדים" בנושא כסף: 

מהו חינוך פיננסי? ומהו חינוך פיננסי לילדים?
חינוך פיננסי זה קודם כל להבין מהו מקור העושר, הכסף. כסף לא גדל על עצים וחשוב שילדים ידעו ויבינו שצריך לעבוד קשה מאוד כדי להתפרנס. אחרי שזה מובן, צריך ללמוד לחיות אל תוך מגבלות התקציב של כל אחד, כלומר לא לבזבז יותר כסף ממה שמרוויחים. צריך גם להבין שלכל אחד ה' נתן אמצעים פיננסיים שונים ולכן צריך ללמוד לא לקנא באחרים עם יש להם יותר מאיתנו, ואפילו לשמוח עבורם. חינוך פיננסי לילדים הוא הקניית הרגלי צריכה נבונים מגיל צעיר, כלומר ללמוד שלא קונים דברים אם אין כסף, גם אם זה קשה ומעציב.
כסף וילדים, מה הקשר? איך כל נושא הכסף קשור לילדים? הרי אין לילדים עסקים, מניות, חשבונות בנק... 
כולנו משתמשים בכסף יום-יום. בסופר או במכולת, כשהולכים לחנות עם אמא או אבא, למשל בגלל שצריך לקנות נעליים או צעצוע. כל הדברים האלו עולים כסף, משום שאין שום דבר חינם בחיים. כדי ליצור כל דבר, מישהו היה צריך לעבוד קשה ומגיע לו על זה שכר. ילדים צריכים להבין את זה וללמוד להעריך את ערך הדברים. גם יעקב אבינו, למרות שהוא היה איש עשיר מאוד, התאמץ וחזר על עקבותיו כדי להביא את הפחים הקטנים שהוא שכח, משום שצריך לכבד את הדברים שה' נותן לנו.
איך ילדים יכולים לעזור בניהול הכלכלי של המשפחה?
בעיקר על ידי כך שהם יבינו שלאבא ואמא אין בדרך כלל את היכולת לקנות את כל מה שהם רוצים. לכן, לפני שקונים כל דבר או שאפילו מבקשים משהו, צריך לשאול בנימוס את אבא ואמא אם יש לנו מספיק כסף כדי לקנות את החפץ או את הממתק המבוקש ולא לבכות אם אבא או אמא עונים שלא. צריך להבין ולהתחשב.
מהו הסכום הנכון ל"דמי כיס" לילדים? יש ילדים שמקבלים יותר, יש ילדים שמקבלים פחות, ויש שבכלל לא מקבלים.
אין כזה דבר "סכום נכון". זה תלוי בגיל וביכולת של ההורים. לפני גיל 8-9 לכל הפחות, לא כדאי לתת לילדים להסתובב עם כסף. ברגע שהילד מתחיל להיות מספיק אחראי כדי לשמור עליו, אפשר לתת דמי כיס חודשיים, ולא שבועיים, משום שככה הוא לומד להתנהל "כמו גדול", על בסיס משכורת חודשית. אפשר לתת על בסיס חודשי סכום השווא לגיל הילד כפול 3 או 4, למשל, כאשר מדברים איתו וקובעים איתו רשימה של דברים שהוא חייב לקנות רק עם דמי הכיס שלו.
סיפור להמחשת ערך דמי הכיס: אישתי פעם יצאה עם הילדים וראתה מכונה בה מכניסים כסף ויכולים לקבל, אם זוכים, צעצוע בכל ערך רב. בתנו, תמר, ביקשה מאמא כסף משום שהיא היתה בטוחה שהיא תזכה בפרס. אישתי ענתה שכמעט ואין סיכוי לזכות ולכן היא לא תתן לה כסף, אבל היא מוזמנת לנסות עם דמי הכיס שלה. תמר הכניסה שקל אחד, הפסידה אותו כמובן והבינה שאין טעם. היא למדה לקח, בזכות זה שהיא ניסתה עם הכסף שלה, ולא עם הכסף של אנשים אחרים.
יש בנקים שמפרסמים תוכניון חיסכון לילדים, מה דעתך על זה? זה טוב?
זה טוב מאוד. ככה חוסכים כל חודש סכום מסויים וכעבור 10 או 15 שנה מצטבר סכום יפה, שאיתו ניתן ללכת ללמוד מקצוע, לעזור בהוצאות החתונה או בבניית ביתו של הילד כשהוא יהיה גדול, למשל לקנות רהיטים וכדומה. העיקר לחסוך, ויש דרכים שונות לעשות את זה, וצריך להתייעץ עם הבנקאי כדי לדעת יותר פרטים.
כשאני הולך עם אבא לסופר, איך אני יכול לעזור?
קודם כל, אל תדרוש יותר מידי. אתה יכול לבקש משהו, אבל רק אחד וגם לא כל הזמן. חוץ מזה, תבדוק את מחיר הממתק ותשתדל לקנות משהו לא יקר מידי. בכלל צריך ללמוד לקרוא את מחיר המוצרים שקונים. ככה אפשר לחסוך הרבה כסף. וגם אם אפשר להמנע מלבכות כשרוצים משהו ולא מקבלים, זה יעזור לאבא ואמא...
פירסומות: לפעמים יש על מוצר תמונות של דורה או בוב הבנאי, אבל זה יותר יקר. כדאי לקנות את המוצר הזה?
שאלה טובה מאוד! המפרסמים יודעים שילדים אוהבים את דורה, בוב הבנאי וגם גיבורי ילדים אחרים ולכן הם מוסיפים את תמונתם כדי שהילדים יבקשו מההורים לקנות את המוצר. אז דעו לכם ילדים: תמונה כזו היא בכלל לא סיבה לקנות שום דבר! את המוצר יש לקנות רק על בסיס התכונות שלו, למשל אם זה טעים או בריא, אבל לא בגלל תמונה כזו או אחרת.
ילד שיש לו כסף. כמה מותר לבזבז? כמה לחסוך? כמה לתת לצדקה?
צריך להבין מה הכוונה כשמדברים על "בזבוז". בזבוז למה? מותר לילד לקנות עם כספו את מה שהוא רואה לנכון, כי הרי זה כספו, ששייך לו בלבד, ולכן אסור לכפות עליו קנייה מסויימת. למרות זאת, כמובן, מטרת החינוך הפיננסי היא לחנך לצריכה נבונה ואחראית. ראוי לילד לתרום לצדקה, כמו מבוגר, מעשר מכספו (10%) לפי בחירתו. ראוי גם להרגיל אותו לחיסכון, כאשר לפחות 10% מהכסף שלו ילך לחיסכון, אולי בדמות תוכנית חיסכון בבנק. אבל מעבר לזה, ויותר חשוב מזה, הוא להרגיל את הילד להתאפק, כלומר לא לקנות מה שלא צריך. העולם מלא במותרות, ואדם צריך להבחין בין ההכרח, הרצוי, והמיותר. אין צורך לקנות צעצוע חדש כל יום ולא צריך לקנות ממתק בכל ביקור במכולת.
האם ילדים צריכים לעבוד? באילו עבודות? מה חשוב לדעת כשמחפשים מקום עבודה?
לא, ילדים לא צריכים לעבוד. "לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים" אמר שלמה המלך בקהלת (ג,א). יהיה מספיק זמן לעבוד בחיים, ולכן ילדים צריכים ללמוד, לשחק ולהתפתח ולא לשקוע בטרדות עבודה. יחד עם זאת, בהדרגה ולפי הגיל והאחריות, אפשר להרגיל ילדים לעבודות קלות, כמו בייבי-סיטר וכדומה, אבל באמת מדובר בעיקר כבר בנערים, ולא בילדים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אתם מוזמנים להוסיף תגובה !!!