עדיין לא מנויים? יש סרטים בחינם!!!

שלום שלום!!!
ראשית, הבלוג שלנו עבר דירה, אז אפשר לעבור לבלוג החדש שלנו בדף הבית: www.meirkids.co.il
דבר שני - גם אם אתם לא מנויים, אתם יכולים להנות מהסרטים החינוכיים שלנו בערוץ מאיר לילדים! מבין כל הסרטים שלנו הפרשנו "תרומה גדולה" של סרטי ילדים לצפייה ישירה בחינם! כנסו: meirkids.co.il/sets/free

26.12.2011

סודות ההצלחה בחינוך ילדים: חינוך להרגלים


שלום ילדים!
מידי פעם נפרסם בבלוג גם מאמרים להורים בנושא חינוך ילדים. אז אתם מוזמנים להזמין את אבא או אמא לקרוא את המאמר אם הם רוצים. המאמר מבוסס על שיעורו של הרב יונה גודמן "אבא, תהיה שמרן!" פינה 77 בסדרה "הארות חינוכיות להורים" בערוץ מאיר.

פעמים רבות במפגשים עם חברים אנו רואים את ההתנהגות המופתית של ילדיהם: מורידים את הכלים בעצמם מהשולחן מבלי שאפילו מזכירים להם, מצחצחים שיניים לפני השינה בטבעיות ובלי להתווכח. ניגשים לעשות שיעורים אחרי ארוחת צהריים. והכל בטבעיות. מאליה עולה השאלה שלנו להורים: איך אתם עושים את זה? איך הצלחתם לחנך ככה את הילדים? מהו סוד ההצלחה?


סוד ההצלחה - חינוך ילדים להרגלים

ילד חמוד
הסוד החינוכי יכול להפתיע בפשטות שלו - אך הוא עמוק ואמיתי. בזכות השיטתיות. במשך שנים אנחנו חוזרים על אותו סדר היום עם הילדים. מצחצחים שיניים בבוקר ובערב לפני השינה. וכך גם למחרת וגם ביום שאחרי. וכך אנו מטביעים בתוך הילד הרגל בריא שעוזר ומלווה אותו כל חייו עד כדי כך שגם אם הוא במסיבת פיג'מות עם ילדים אחרים - לפני השינה הוא ילך בטבעיות לצחצח שיניים. הוא אפילו לא יבין איך זה ייתכן שחלק מהילדים לא מצחצחים שיניים - הרי זה דבר פשוט... כך בזכות מנגנון ההרגלים ציידנו את הילד שלנו בכלי נהדר לכל החיים: צחצוח שיניים לפני השינה. דבר שבהחלט יחסוך לילדים וגם להורים הוצאות וטרחה מיותרת אצל רופאי שיניים.

חינוך ילדים להרגלים בכל התחומים


ולא רק בחינוך לצחצוח שיניים או להרגלי בריאות שונים אלא גם הרגלים להתנהגות אנושית ראויה: להרגיל את הילד לומר תודה למי שהכין את הארוחה. להרגיל את הילד להרים את הבגדים המלוכלכים מהרצפה, לפנות ולשטוף כלים בסיום הארוחה. הרי זו התנהגות בסיסית בחיים משותפים. וכי מדוע שמישהו אחר יצטרך לפנות אחריו? כמובן שכדאי מידי פעם גם להזכיר לילד את העיקרון החינוכי שבגללו אנחנו מרגילים אותו לכל הרגל: חשוב לשמור על הבריאות, חשוב לעזור במטלות הבית ולא להכביד על אחרים, חשוב לומר תודה למי שהכין לך את ארוחת הצהרים כמו על כל מה שמישהו עושה בשבילך, וכמו שאתה היית רוצה שיאמרו לך תודה וכו'. ואהבת לרעך כמוך.

חינוך להרגלים - כלי עתיק יומין


כך הבית מחנך את הילדים להרגלים שהוא מאמין שיעזרו לו - הרגלי בריאות, הרגלים ביחסי אנוש, הרגלים בתפעול הבית ועוד. למעשה זה לא דבר חדש. ככה כל הבתים התנהלו עד לפני כחמישים שנה. ההורים הרגילו את הילדים כל מיני הרגלים מועילים אפילו בלי שהם קראו לזה חינוך או שמעו על זה שיעורים. זה היה נעשה באופן לא מודע.

הילדים וההורים של פעם


שמא תאמרו - טוב, חינוך הילדים של פעם הוא שונה מחינוך הילדים של היום. הילדים של היום הם מפונקים ואין להם כוח ומתלוננים על כל דבר קטן. אומר לכם: אמנם חינוך הילדים של היום שונה מהחינוך של פעם, אך לא בנקודה הזו. הנקודה של חינוך להרגלים היא דבר שלא משתנה עם הזמן, אלא רק המעטפת של ההסבר - מדוע אנו מפנים את הכלים? כי אחרת מישהו אחר יפנה במקומך וזה לא מתחשב. ואהבת לרעך כמוך. ההוכחה שהחינוך להרגלים לא השתנה עם זמן היא התורה. בתפילה אנו מבקשים מקב"ה: "ותרגילנו בתורתך" והרי התורה היא נצחית והתפילה נגזרת ממנה. אז מה כן השתנה מלפני חמישים שנה שבגללו הרעיון הזה נשמע כעת כמו חידוש? -ההורים הם אלו שהשתנו. להורים אין כח לבקש או להתעקש עם הילדים על צחצוח השיניים. "מה זה משנה אם הוא ציחצח או לא צחצח, למה להיות נוקשה?" אך למרות שזה קשה חשוב לחזור ולהתמיד שגם הילדים יצחצחו שיניים לפני השינה.

הרגלים טובים - כלי חינוכי לכל החיים


איננו צריכים להתבייש לחנך את הילד להרגלים. זה נותן להם כלים חזקים לעתיד ומקל על התנהלות הבית בהווה. אז מה צריך כדי לחנך את הילדים להרגלים? ראשית - דוגמא אישית. אם אני לא מתמיד לומר תודה למי שהכין את הארוחה אין סיכוי שהילד שלי יאמר תודה. שנית - להזכיר להם כשהם שוכחים. בנחת. להזכיר להם לומר תודה, להזכיר להם מידי פעם כמה זה חשוב. חשוב להתמיד בשיטתיות עם שני העקרונות הללו - לסגל לעצמך את ההרגל החיובי ולא לדרוש מהילדים מה שבעצמך אתה לא מקיים, הרי ממילא תחסר להם הדוגמא האישית. נאה דורש נאה מקיים. וכמובן לא להתייאש ולא לשכוח אף יום. הרגל הוא הרגל, הוא שיטתי ועקבי וכך חוזרים עליו עד שהוא נקנה.
ילדים לומדים תורה

ותרגילנו בתורתךכעת נחזור להקשר המקורי של התפילה "ותרגילנו בתורתך". מכאן אנו לומדים שגם בתחומים נעלים כמו התורה ניתן ואף כדאי לרכוש הרגלים טובים ונעלים. להרגיל את עצמי לתת צדקה ביום שישי בצהריים, להרגיל את עצמי ללמוד משהו קטן לפני השינה, לפתוח ספר בכל פעם שמתפנות לי כמה דקות פנויות ולשתף את הילדים שלי בהרגלים שלי עד שגם הם יקנו אותם לעצמם. וכך לאט לאט נגדל את הילדים ואת עצמנו להיות בעלי הרגלים נעלים ומועילים להם ולעולם כולו.


המאמר מבוסס על שיעורו של הרב יונה גודמן "אבא, תהיה שמרן!" פינה 77 בסדרה "הארות חינוכיות להורים" בערוץ מאיר. ומובא אליכם ע"י צוות ערוץ מאיר לילדים, אתר חינוכי לילדים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אתם מוזמנים להוסיף תגובה !!!